Rzeka Ruda

Rzeka Ruda ma swoje źródło na południu miasta Żory, a dokładniej wypływa z nasypu drogi biegnącej w kierunku Jastrzębia Zdrój. Otaczając miasto od wschodniej strony płynie dalej na zachód w stronę Rybnika, aby swoimi wodami zasilić Jezioro Rybnickie. Tuż za jeziorem zaczyna się najciekawszy odcinek rzeki. Pięknie meandrująca w naturalnym korycie, pokonuje tereny parku krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.

fot. 3244 Rzeka Ruda
fot. 4167 Rzeka Ruda w Rudach

Dalsza część po reklamie

Od Rybnika aż do Kuźni Raciborskiej, rzeka płynie głównie w lesie. Przepływa przez miejscowość Rudy gdzie znajduje się pocysterski klasztor oraz zabytkowa stacja kolei wąskotorowej. Ruda jest idealna dla sympatyków spływów kajakowych. Płynąc kajakiem podziwiać można przyrodę w pięknych rudzkich lasach. Na rzekę natrafić można również jeżdżąc na rowerze, przemieszczając się po licznych leśnych drogach.

Przepływając 52 km, w miejscowości Turze, rzeka Ruda uchodzi do Odry. A dlaczego nazywa się Ruda? Nazwa rzeki pochodzi od licznie występujących na tym terenie rud darniowych, z których już w średniowieczu pozyskiwano żelazo.

fot. 4363
fot. 4362
fot. 3717 Meandry rzeki Rudy
fot. 3716 Rudy - most nad rzeką Rudą
fot. 4666 Ruda, kilka metrów za miejscem w którym wypływa na powierzchnię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *