Pałac Slezské Rudoltice


Pałac Slezské Rudoltice

 

Pałac Slezské Rudoltice to barokowa budowla znajdująca się w miejscowości Slezské Rudoltice, po czeskiej stronie Śląska. Renesansowy wówczas pałac został wybudowany w połowie XVI w. na miejscu dawnej twierdzy za panowania rodu Supów z Fulštejna. W 1630 roku pałac stał się własnością Jerzego z Hodic. Największy rozkwit tego miejsca miał miejsce za panowania syna Jerzego - Alberta z Hodic. Właściciel posiadłości uwielbiał luksus. Pierwotnie renesansowy pałac został przebudowany w stylu barokowym, a całe wyposażenie pałacu i okalającego go parku zostało luksusowo wyposażone. Slezské Rudoltice stały się za jego panowania centrum kulturalnym Śląska i były znane w całej Europie. Czasami nazywane było Wersalem Śląska.

 

Pałac Slezské Rudoltice

 

Bogate życie właściciela pałacu doprowadziło go sporych długów. Musiał on sprzedać część majątku, a gdy to nie przyniosło skutku uciekł przed swoimi wierzycielami. Pałac później miał wielu właścicieli, jego wyposażenie było wyprzedawane a znaczenie tego miejsca całkowicie zmalało. Ostatnim właścicielem był do 1942 roku hodowca koni Franz Andres. Podczas II wojny światowej pałac stał się schronieniem dla matek z dziećmi a później zarządzany był przez Ministerstwo Propagandy III Rzeszy. W kwietniu 1945 roku, obiekt został poważnie uszkodzony przez wojska radzieckie.

 

Pałac Slezské Rudoltice

 

Po wojnie stał się siedzibą lokalnego komitetu narodowego. Zabytkowa budowla służyła jako magazyn zbóż. Od 1975 roku pałac był przebudowany i wykorzystywany przez Ministerstwo Zdrowia jako magazyn sprzętu medycznego. Może przez to, przynajmniej część tego zabytkowego obiektu, została ocalona. W 2008 właścicielem pałacu została gmina Slezské Rudoltice. Jest on chroniony jako zabytek kultury Republiki Czeskiej.

 

Pałac Slezské Rudoltice

 

Zamek Slezské Rudoltice

Pałac był przebudowany na magazyn, dlatego jego tylna część wygląda jak wygląda.

Zobacz na mapie