Śluza Dzierżno

Śluza Dzierżno

 

Śluza Dzierżno jest przedostatnią śluzą na Kanale Gliwickim. Jej nazwa pochodzi od wsi a obecnie dzielnicy Pyskowic. Powstała w latach 30. XX wieku wraz z budową całego Kanału Górnośląskiego, bo tak wówczas ta droga wodna się nazywała. Śluza Dzierżno znajduje się pomiędzy dwoma poeksploatacyjnymi zbiornikami wodnymi – Zalewem Dzierżno Małe oraz Dzierżno Duże. Śluza typu szybowego, umożliwia pokonanie różnicy poziomów wody na kanale, wynoszącej 10,2 metra. Jest to druga, co do wysokości, śluza na Kanale Gliwickim (o 10 cm wyższa jest Śluza Kłodnica). Posiada dwie bliźniacze komory o długości 71 metrów i szerokości 12 metrów. Obie komory są oddzielone od siebie peronem. Śluza Dzierżno jest konstrukcji żelbetowej a, że budowano wtedy tak aby było też ładnie, konstrukcja pokryta została naturalnym kamieniem.
Podczas jednego śluzowania zużywa się 9,5 tys. m³ wody, która uzupełniana jest za pomocą różnych obiektów hydrotechnicznych z wymienionych zbiorników wodnych.
Do 2016 roku, kiedy to przystąpiono do modernizacji tego obiektu, wiele maszyn i urządzeń sterowniczych pochodziło z lat budowy śluzy.

 

Śluza Dzierżno

 

 

Śluza Dzierżno na Kanale Gliwickim
fot. 4607 Śluza Dzierżno

 

Na Kanale Gliwickim znajdują się jeszcze śluzy: Kłodnica, Nowa Wieś, Sławięcice, Rudziniec i Łabędy.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *