Szwajcaria Rachowicka

Szwajcaria Rachowicka. Tak nazwano bardzo ciekawy przyrodniczo i krajobrazowo, leśny obszar usytuowany wzdłuż dolinki potoku Sierakowickiego w Rachowicach. Doskonałe miejsce dla osób lubiących spędzić czas na łonie natury. Nie jest to może ogromna połać lasu ale posiada bardzo ciekawe ukształtowanie terenu. Pełno tu jarów, wzniesień, podmokłych terenów i krętych ścieżek. Oficjalnie miejsce to oddano turystom w 2003 roku. Powstały wówczas wiaty z ławkami, drewniane schody, kładki, pomosty widokowe i bariery ochronne. Przy ścieżkach znajdują się również tablice edukacyjne. Na terenie Szwajcarii Rachowickiej  zobaczymy m. in. stare dęby, buki i graby. Rosną tu również drzewa o wymiarach pomnikowych.

 

Szwajcaria Rachowicka
fot. 3359 Szwajcaria Rachowicka

 

 

Szwajcaria Rachowicka
fot. 3360 Szwajcaria Rachowicka

 

Przez Szwajcarię Rachowicką poprowadzone zostały dwie trasy:
– dłuższa o długości ok. 2,5 km dla wytrwałych turystów i krótsza o długości ok. 1 km, dla tych, dla których ta pierwsza jest za długa.

 

fot. 3361

 

 

Szwajcaria Rachowicka
fot. 3362

 

 

fot. 3363

 

Najlepiej dostać się tu jadąc drogą 408 z Gliwic do Kędzierzyna-Koźla. Pomiędzy Sośnicowicami a Sierakowicami należy skręcić w kierunku Rachowic. Następnie po przejechaniu 1 km, skręcić na oznaczony parking przy którym znajduje się początek ścieżki. Zobacz na mapie

 


Zobacz też: