Szwedzki Słup

Szwedzki Słup, znany również jako Kolumna Szwedzka.

 

Pomiędzy polami, tuż przy pasie granicznym Polski i Czech znajduje się tajemniczy, mający prawie 5 metrów wysokości monument zwany Szwedzkim Słupem.

Według podań, budowniczym miał być Johann Georg Gottfried Kotulinski, właściciel dawnego majątku Slezské Pavlovice.
W czasie najazdu wojsk szwedzkich, Kotulinski był wielokrotnie napadany i poddawany torturom. Jako wotum dziękczynne za ocalenie życia, w najwyżej położonym punkcie okolicy wybudował kolumnę. Miało to być w 1633 roku.

Istnieje jednak wiele dowodów zaprzeczających tej tezie. Jednym z nich jest fakt, że wojska szwedzkie na te tereny dotarły w innym czasie. Pewne podanie głosi, iż kopiec pod Szwedzkim Słupem usypali szwedzcy żołnierze grzebiąc w nim jednego ze swoich dowódców. Kolumna została wzniesiona na cześć szlachetnego żołnierza.
Dawniej w górnych niszach słupa znajdowały się obrazy Trójcy Przenajświętszej. Obrazy te zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach w czasie wojen śląskich. Przed II wojną światową, po trafieniu pioruna, obiekt uległ poważnemu zniszczeniu. Za sprawą mieszkańców Racławic Śląskich kolumna w 2001 roku została całkowicie odrestaurowana i znów stała się atrakcją turystyczną.

Tekst na podstawie informacji z tablicy ustawionej koło kolumny.

Szwedzki Słup, Kolumna Szwedzka, Racławice Śląskie
fot. 3526 Szwedzki Słup

 

 

Szwedzki Słup Racławice Śląskie
fot. 3527 Szwedzki Słup koło Racławic Śląskich

W 2012 roku przy Szwedzkim Słupie pojawiła się wiata turystyczna z ławkami. Niestety obecnie po wiacie śladu już nie ma, a tablica informacyjna leżała w trawie pod drzewami.

 

Szwedzki Słup Racławice Śląskie
fot. 3524 Szwedzki Słup

 

 

fot. 3525 Widok w kierunku Czech

 

 

Zobacz też:

0 0 głosów
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze