Uroczysko Buczyna i Zrośnięte Sosny w Chorzowie

Uroczysko Buczyna i Zrośnięte Sosny w Chorzowie

Przeglądając różne strony internetowe, co jakiś czas rzucają mi się w oczy zdjęcia Uroczyska Buczyna w Chorzowie. W końcu postanowiłem wsiąść w samochód i zobaczyć to miejsce. W drodze przez las, zobaczyłem też niezwykły przyrodniczy okaz jakim są zrośnięte pniami dwie sosny.

 

Zrośnięte sosny w Chorzowie
fot. 4168 Zrośnięte sosny

 

 

Las w Chorzowie
fot. 4169

 

 

Uroczysko Buczyna w Chorzowie
fot. 4170 Uroczysko Buczyna w Chorzowie

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy “Uroczysko Buczyna” to zachowane fragmenty naturalnego lasu, co jest unikatowe w uprzemysłowionej części Górnego Śląska.

Jest to obszar o powierzchni 65 ha, rozpościerający się w południowej części Chorzowa, w pobliżu jego granic z Rudą Śląską i Katowicami. Stanowi część Leśnego Pasa Ochronnego dla śląskiej aglomeracji. Najcenniejsze przyrodnicze okazy tego skrawka lasu to buki w wieku 140 – 160 lat, o obwodzie przekraczającym 200 cm. Oprócz buku rośnie tu też olsza czarna, grab pospolity, klon, jawor, których niektóre okazy mają ponad 350 cm w obwodzie. Są drzewa o wymiarach kwalifikujących je do uznania za pomniki przyrody.

 

Uroczysko Buczyna w Chorzowie
fot. 4171

 

Urozmaicony teren, dwa zbiorniki wodne, oraz bogactwo flory i fauny zachęcają do spacerów w tym miejscu. Niestety nie ma parkingu w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska. Samochód można zostawić na poboczu ulicy Gościnnej obok wiaduktów kolejowych lub w okolicach ulicy Ogrodowej w Katowicach. Wędrując przez las trzeba mieć na uwadze to, że znaczna część uroczyska, to teren podmokły wręcz bagnisty, zwłaszcza wiosną pomiędzy stawami nie da się przejść suchą nogą i lepiej je obejść. Byłem tu pierwszy raz i praktycznie pod koniec dnia. Wiem jednak, że tu wrócę, bo naprawdę jest tu ładnie i jest co fotografować. Dla miłośników przyrody to dobre miejsce. Jednak jest to zielony teren w centrum aglomeracji pomiędzy hałaśliwą autostradą i torami kolejowymi.

 

Uroczysko Buczyna w Chorzowie
fot. 4172

 

 

Uroczysko Buczyna i Zrośnięte Sosny w Chorzowie
fot. 4173 Uroczysko Buczyna w Chorzowie

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.