Wapiennik Ikar

Wapiennik Ikar. W Ligocie Dolnej, na zboczu Kamiennej góry, w bliskim sąsiedztwie autostrady, znajdują się pozostałości po działającym tu kamieniołomie wraz z nieczynnym już wapiennikiem. Nazwa wapiennika nawiązuje do płaskorzeźby umieszczonej na frontowej ścianie budowli, przedstawiającej mitologicznego Ikara.

 

Wapiennik Ikar
fot. 3885 Wapiennik Ikar

Co ma wspólnego postać Ikara z wapiennikiem? Otóż w 1926 roku, na szczycie góry, w miejscu gdzie wydobyto już wapień, powstało lotnisko szybowcowe. Oprócz lotniska działał również ośrodek szkolenia cywilnych pilotów szybowcowych pod nazwą Segelfliegerheim Oberschlesien. Płaski szczyt wzniesienia był idealnym miejscem do startu szybowców. Lądowały natomiast na polach w Ligocie Dolnej, w miejscu gdzie później powstało drugie, dolne lotnisko. W 1937 roku obiekty przejął Nationalsozialistisches Fliegerkorps, który dalej szkolił tu pilotów, ale już Luftwaffe.

Wracając do wapiennika,  funkcjonował on do 1934 roku. Wspomniana płaskorzeźba powstała pięć lat później jako symbol tej nacjonalistycznej organizacji.

 

fot. 3886

 

Po wojnie, polska już szkoła pilotów działała dalej. Koniec działalności nastąpił w 1963 roku, kiedy zlikwidowano lotniska. W miejscu górnego lotniska dalej wydobywano wapień, aż do likwidacji kamieniołomu w 1994 roku. Eksploatacja doszczętnie zniszczyła płytę startową i dzisiaj nie ma prawie po niej śladu.

 


Zobacz też:

0 0 głosów
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze