Poremba. Dzisiaj to duże osiedle w Zabrzu, tuż przy granicy z Rudą Śląską. Każdy, kto interesuje się historią Śląska wie, że z Poremby pochodzi „Śląski Kopciuszek”, czyli Joanna Gryzik, znana bardziej jako Joanna Schaffgotsch von Schomberg-Godulla. Także z Poremby pochodzi znany śląski autor literatury dziecięcej – Janosch / Horst Eckert. Dzisiejsza Poremba niczym nie przypomina tej małej wiejskiej osady z czasów narodzin Joanny czy Janoscha. Obecnie praktycznie nie ma tu już starej zabudowy, którą zastąpiły wielkie bloki mieszkalne. Sam osobiście dwadzieścia lat mieszkałem na Zaborzu – dzielnicy Zabrza, której Poremba była częścią. Pamiętam wielki przemysł, który otaczał osiedle z każdej strony. Kopalnie, huty, koksownie i przeróżne zakłady przemysłowe były częścią śląskiego krajobrazu. 30 – 40 lat temu, ani na chwilę do głowy by mi nie przyszło, że kiedyś się to zmieni. Dzisiaj mam to szczęście, że mogę tu często bywać i spoglądać z okna na śląski krajobraz i to, czego za kilka lat może już nie być.

Popadająca w ruinę europejska ikona architektury przemysłowej – Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu. (odległość 6 km w linii prostej)

Koksownia Bobrek wciąż puszcza parę. Sąsiadującej z nią huty już dawno nie ma. (odległość 5 km)


Wieża szybu Tadeusz, nieistniejącej już kopalni Ludwik w Zabrzu. ( 4 km). Po jego lewej stronie widoczny jest kościół św. Teresy w Zabrzu Mikulczycach (5,5 km). Natomiast po prawej stronie widoczny jest kościół św. Jadwigi w Ziemięcicach. (12 km w linii prostej).

Zabudowa zabytkowej kolonii robotniczej Borsigwerke w Zabrzu Biskupicach (2,5 km), oraz górująca nad nią Koksownia Jadwiga (3,5 km)

Zachodzi słońce nad… Najdalszy punkt, który sfotografowałem to widoczna z lewej strony kadru, na horyzoncie, wieża ciśnień w Toszku (27,5 km), a także dwa kominy szklarni w Paczynie (22 km).



Poremba, a dokładniej jej nazwa, jest często w różnych opisach usilnie spolszczana i zamieniana na Poręba. Jest to bardzo krzywdzące ponieważ to dawna śląska nazwa osady istniejącej tu od wieków. Ciekawe jakby zareagowali mieszańcy Bytomia, gdyby ich dzielnicę nazywano Sząbierki?
Podoba ci się ta strona? Wspomóż autora zdjęć symboliczną kawą.
Podoba Ci się któreś ze zdjęć? Nadawało by się jako obraz w Twoim domu lub pracy? Wyślij wiadomość do mnie, aby je nabyć. |
Wejdź na foto.miemiec.eu i zobacz:
Krajobraz, zamki, pałace i inne ciekawe miejsca nie tylko na Górnym Śląsku, ale i poza nim.