Poremba. Dzisiaj to duże osiedle w Zabrzu, tuż przy granicy z Rudą Śląską. Każdy, kto interesuje się historią Śląska wie, że z Poremby pochodzi “Śląski Kopciuszek”, czyli Joanna Gryzik, znana bardziej jako Joanna Schaffgotsch von Schomberg-Godulla. Także z Poremby pochodzi znany śląski autor literatury dziecięcej – Janosch / Horst Eckert. Dzisiejsza Poremba niczym nie przypomina tej małej wiejskiej osady z czasów narodzin Joanny czy Janoscha. Obecnie praktycznie nie ma tu już starej zabudowy, którą zastąpiły wielkie bloki mieszkalne. Sam osobiście dwadzieścia lat mieszkałem na Zaborzu – dzielnicy Zabrza, której Poremba była częścią. Pamiętam wielki przemysł, który otaczał osiedle z każdej strony. Kopalnie, huty, koksownie i przeróżne zakłady przemysłowe były częścią śląskiego krajobrazu. 30 – 40 lat temu, ani na chwilę do głowy by mi nie przyszło, że kiedyś się to zmieni. Dzisiaj mam to szczęście, że mogę tu często bywać i spoglądać z okna na śląski krajobraz i to, czego za kilka lat może już nie być.
Popadająca w ruinę europejska ikona architektury przemysłowej – Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu. (odległość 6 km w linii prostej)
Koksownia Bobrek wciąż puszcza parę. Sąsiadującej z nią huty już dawno nie ma. (odległość 5 km)
Wieża szybu Tadeusz, nieistniejącej już kopalni Ludwik w Zabrzu. ( 4 km). Po jego lewej stronie widoczny jest kościół św. Teresy w Zabrzu Mikulczycach (5,5 km). Natomiast po prawej stronie widoczny jest kościół św. Jadwigi w Ziemięcicach. (12 km w linii prostej).
Zabudowa zabytkowej kolonii robotniczej Borsigwerke w Zabrzu Biskupicach (2,5 km), oraz górująca nad nią Koksownia Jadwiga (3,5 km)
Zachodzi słońce nad… Najdalszy punkt, który sfotografowałem to widoczna z lewej strony kadru, na horyzoncie, wieża ciśnień w Toszku (27,5 km), a także dwa kominy szklarni w Paczynie (22 km).
Poremba, a dokładniej jej nazwa, jest często w różnych opisach usilnie spolszczana i zamieniana na Poręba. Jest to bardzo krzywdzące ponieważ to dawna śląska nazwa osady istniejącej tu od wieków. Ciekawe jakby zareagowali mieszańcy Bytomia, gdyby ich dzielnicę nazywano Sząbierki?