Widok z jednego okna

  •  

Poremba. Dzisiaj to duże osiedle w Zabrzu, tuż przy granicy z Rudą Śląską. Każdy, kto interesuje się historią Śląska wie, że z Poremby pochodzi “Śląski Kopciuszek”, czyli Joanna Gryzik, znana bardziej jako Joanna Schaffgotsch von Schomberg-Godulla. Także z Poremby pochodzi znany śląski autor literatury dziecięcej – Janosch / Horst Eckert. Dzisiejsza Poremba niczym nie przypomina tej małej wiejskiej osady z czasów narodzin Joanny czy Janoscha. Obecnie praktycznie nie ma tu już starej zabudowy, którą zastąpiły wielkie bloki mieszkalne. Sam osobiście dwadzieścia lat mieszkałem na Zaborzu – dzielnicy Zabrza, której Poremba była częścią. Pamiętam wielki przemysł, który otaczał osiedle z każdej strony. Kopalnie, huty, koksownie i przeróżne zakłady przemysłowe były częścią śląskiego krajobrazu. 30 – 40 lat temu, ani na chwilę do głowy by mi nie przyszło, że kiedyś się to zmieni. Dzisiaj mam to szczęście, że mogę tu często bywać i spoglądać z okna na śląski krajobraz i to, czego za kilka lat może już nie być.

 

Elektrociepłownia Szombierki
fot. 3633 Elektrociepłownia Szombierki

 

Popadająca w ruinę europejska ikona architektury przemysłowej – Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu. (odległość 6 km w linii prostej)

 

Koksownia Bobrek
fot. 3634 Koksownia Bobrek

 

Koksownia Bobrek wciąż puszcza parę. Sąsiadującej z nią huty już dawno nie ma. (odległość 5 km)

 

Koksownia Bobrek
fot. 3635 Koksownia Bobrek

 

 

Była kopalnia Ludwik - Szyb Tadeusz
fot. 3636 Była kopalnia Ludwik – Szyb Tadeusz

 

Wieża szybu Tadeusz, nieistniejącej już kopalni Ludwik w Zabrzu. ( 4 km). Po jego lewej stronie widoczny jest kościół św. Teresy w Zabrzu Mikulczycach (5,5 km). Natomiast po prawej stronie widoczny jest kościół św. Jadwigi w Ziemięcicach. (12 km w linii prostej).

 

Koksownia Jadwiga
fot. 3638 Koksownia Jadwiga

 

Zabudowa zabytkowej kolonii robotniczej Borsigwerke w Zabrzu Biskupicach (2,5 km), oraz górująca nad nią Koksownia Jadwiga (3,5 km)

 

Zabrze zachód słońca
fot. 3639 Zachód słońca

 

Zachodzi słońce nad… Najdalszy punkt, który sfotografowałem to widoczna z lewej strony kadru, na horyzoncie, wieża ciśnień w Toszku (27,5 km), a także dwa kominy szklarni w Paczynie (22 km).

 

zachód słońca nad szybem
fot. 3640 Zachód słońca nad szybem byłej kopalni Ludwik w Zabrzu

 

 

Koksownia Jadwiga
fot. 3641 Koksownia Jadwiga

 

 

Koksownia Bobrek
fot. 3642 Koksownia Bobrek

 

Poremba, a dokładniej jej nazwa, jest często w różnych opisach usilnie spolszczana i zamieniana na Poręba. Jest to bardzo krzywdzące ponieważ to dawna śląska nazwa osady istniejącej tu od wieków. Ciekawe jakby zareagowali mieszańcy Bytomia, gdyby ich dzielnicę nazywano Sząbierki?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.