Wieża widokowa nad Jeziorem Goczałkowickim

Wieża widokowa nad Jeziorem Goczałkowickim. W Wiśle Małej w styczniu 2023 roku, udostępniona została 15-metrowa drewniana wieża obserwacyjna. Miejsce to jest idealne do obserwacji krajobrazu i przyrody nad zbiornikiem. Wcześniej, gdy jeszcze nie było wieży, często wybierałem właśnie to miejsce aby zrobić kilka zdjęć. Kiedyś zawsze był kłopot aby zaparkować samochód przy ruchliwej drodze przebiegającej tuż obok, obecnie jest tu parking na kilkanaście samochodów. Ponadto znajduje się tu drewniana altanka, ławki oraz stojak na rowery. Wieża widokowa nad Jeziorem Goczałkowickim to nie tylko atrakcja turystyczna, posłuży również w pracy ornitologom i służbom monitorującym zbiornik.

 

Wieża widokowa nad Jeziorem Goczałkowickim
fot. 4713 – Wieża widokowa nad Jeziorem Goczałkowickim

 

Każdy, kto obserwuje jezioro z wieży, zainteresuje się pewnym obiektem na wodzie. Jest to tzw. Ptasia Beczka, czyli sztuczna wyspa dla ptaków. Została ona zaprojektowana i wybudowana w 2020 roku z myślą o ochronie rybitwy rzecznej. Według obserwacji ornitologów, wyspa stała się nową, najliczniejszą w Polsce kolonią lęgową dla rzadkiego gatunku ptaka – mewy czarnogłowej.

 

 

Obiekt zlokalizowany jest bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Strumieniem a Pszczyną. Najlepiej dojechać tu od strony DK81, skręcając w stronę Strumienia i po przejechaniu ok 7 km jesteśmy na miejscu. Jadąc od strony DK1 przez Pszczynę, po zjeździe z drogi mamy do pokonania 12,5 km. Każdemu planującemu wycieczkę w te okolice, proponuję wybrać się również na spacer po tamie goczałkowickiego zbiornika. Miłośnikom zabytków proponuję obejrzenie drewnianych kościołów w Wiśle Małej i Łące. Przejeżdżając przez Strumień, warto zatrzymać się na rynku.

 

Dalsza część po reklamie

 

Zobacz też:

0 0 głosów
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze