Zamek Vikštejn

Zamek Vikštejn (niem. Burg Wiegstein) a raczej jego ruiny, znajdują się w pobliżu wsi Radkov, na wysokim skalistym wzniesieniu nad rzeką Moravice.

Zamek Vikštejn

Zamek Vikštejn powstał w celu ochrony południowej części księstwa opawskiego, w drugiej połowie XIII wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o nim pojawiła się w 1377 roku. Zamek posiadał jedną wieżę mieszkalną, dziedziniec oraz budynki gospodarcze. Całość otoczona była solidnym murem obronnym, wyposażonym w otwory strzelnicze. W końcu XIV wieku należał do książąt opawskich a w 1447 roku, został własnością władców Moravic. W 1474 roku zamek został zdobyty i zniszczony. Odnowiono go dopiero w około 1530 roku . Podczas wojny trzydziestoletniej został uszkodzony przez najazdy Duńczyków i Szwedów. W 1648 roku, z obawy przejęcia go przez wroga, został wysadzony w powietrze przez armię cesarską. Zamek Vikštejn został częściowo odbudowany w drugiej połowie XVII wieku. Zamek bardzo często zmieniał właścicieli. W 1708 roku obiekt kolejny raz został sprzedany. Nowi właściciele jednak w nim nie mieszkali a zamek przeznaczony był na potrzeby gospodarcze. Po wybudowaniu nowego zamku Horní Vikštejn we wsi Dubová, został ostatecznie opuszczony w 1776 roku. Opuszczony zamek przez lata zamieniał się w coraz to większą ruinę. W latach 70. XX wieku ruiny zamku zostały gruntownie naprawione i zabezpieczone.

Jest to bardzo krótka informacja na temat tego miejsca. W wielu źródłach można się przekonać, że działo się tu bardzo wiele. Dzisiaj to tylko ruiny ale miejsce to ma swoją bardzo bogatą i romantyczną historię. O zamku Vikštejn istnieją również przeróżne legendy.

Przewiń w dół aby zobaczyć więcej zdjęć

Przechadzając się po ruinach tego zamku można wyobrazić sobie jaka była to wielka budowla. W dosyć dobrym stanie zachowały się wielkie zamkowe piwnice. Miejsce, w którym znajduje się zamek, otoczone jest lasem. Do ruin prowadzi od północy stara zamkowa droga, która zaczyna się przy trasie z Opavy do Vítkova. Stok, na którym znajduje się zamek jest bardzo stromy a zimą, gdy nie ma jeszcze liści na drzewach, można zobaczyć całą okolicę.

Zobacz na mapie

Zobacz też: