Zamek w Grodźcu Śląskim

Zamek w Grodźcu Śląskim znajduje się na terenie dawnego Księstwa Cieszyńskiego. Wybudowany został w XVI wieku, na miejscu wcześniejszego, drewnianego grodu, strzegącego szlaku handlowego prowadzącego z Krakowa w stronę Cieszyna. Posiadał kształt obronnego dworu z korpusem głównym wraz z przylegającymi do niego czterema wieżami. W tym czasie należał do rodu Grodeckich. Przez lata obiekt miał wielu właścicieli. Zamek był kilkakrotnie przebudowywany, powstawały kolejne wieże. Ostatnia przebudowa miała miejsce w XIX wieku.

 

Zamek w Grodźcu Śląskim
fot. 4676 Zamek w Grodźcu Śląskim

 

Po II wojnie światowej zamek w Grodźcu wraz z folwarkiem został własnością Instytutu Zootechniki Państwowej Akademii Nauk. Od 2004 roku zamek i otaczający go park jest w rękach prywatnego właściciela. W styczniu 2023 roku, po przeprowadzonym remoncie, część zamku została udostępniona turystom.

 

Zamek w Grodźcu Śląskim
fot. 4677

 

Zamek ten, jako budowla, w przeciwieństwie do wielu obiektów tego typu na Śląsku miał szczęście. Do dnia dzisiejszego nigdy nie został opuszczony czy zaniedbany. Nie został zniszczony w wyniku wojny. Nie zanotowano w nim większego pożaru. I żeby tak zostało.

 

 

Grodziec Śląski zamek
fot. 4682

 

[random_content group_id=”704″]