Zamek w Śląskiej Ostrawie

Zamek w Śląskiej OstrawieRzeka Ostravica przepływająca w pobliżu zamku jest historyczną granicą pomiędzy Śląskiem a Morawami.

 

Pierwsze informacje o tym miejscu pochodzą z II połowy XIII wieku gdy zbudowano gród, mający bronić szlaku handlowego z Opawy przez Cieszyn do Krakowa. Jednocześnie gród ten strzegł granicy Śląska, która w tym miejscu przebiega wzdłuż rzeki Ostrawica. Zamek powstał z inicjatywy książąt z opolskiej linii Piastów śląskich.

W 1508 roku właścicielem zamku został Jan Sedlnický z Choltic herbu Odrowąż, który w latach 1534-1548 przebudował go na reprezentacyjny renesansowy pałac. Z tego okresu pochodzi główna brama z nową wieżą, która przetrwała do dnia dzisiejszego. W 1714 zamek w Śląskiej Ostrawie kupiła szlachecka rodzina Wilczek. W 1872 spłonęło lewe skrzydło zamku, ale zostało odbudowane. Pod koniec XIX wieku z powodu intensywnego wydobycia węgla obiekt zapadł się pod ziemię od 8 do 16 metrów. W 1921 roku, w zamku mieszkało 45 osób. Mieściły się w nim 34 pokoje, 11 kuchni, 7 komór, 7 kancelarii i kilka innych pomieszczeń. Jednak z powodu szkód górniczych zamek był w coraz gorszym stanie. W II połowie lat 30. obiekt opustoszał.

W 1944 podczas bombardowania miasta uszkodzono lewą stronę zamku. W 1945 państwo czechosłowackie dekretem odebrało go rodzinie Wilczków. W latach 50 XX wieku groziła budowli rozbiórka, na szczęście zrezygnowano z tego pomysłu i ostatecznie w 1958 roku przekazano go władzom dzielnicy Śląska Ostrawa. Niestety w 1965 roku zrównano buldożerem jedyną zachowaną gotycką basztę. Zburzono również część murów i innych obiektów, które były w złym stanie technicznym. W 1992 zamek kupiła prywatna firma i miał tu powstać luksusowy hotel, ale ten projekt nie zakończył się powodzeniem. W 2001 roku zamek odkupiło miasto Ostrawa i rozpoczęto intensywne prace rekonstrukcyjne. W 2004 dokonano uroczystego otwarcia, z przeznaczeniem na różne imprezy. Obecnie w zamku działa galeria sztuki oraz niewielka ekspozycja, prezentująca historię obiektu. Z górnego poziomu zamku można podziwiać panoramę miasta.

 

Zamek w Śląskiej OstrawieBrama z wieżą zostały wybudowane w latach 1534-1548

 

Zamek w Śląskiej Ostrawie W 2001 roku rozpoczęto intensywne prace rekonstrukcyjne zamku

Zobacz na mapie

 

Zamek w Śląskiej OstrawieŹródło tekstu: wikipedia.org