Zamek w Toszku

Zamek w Toszku

Zamek w Toszku powstał na przełomie XIV i XV wieku. Wzgórze zamkowe z wewnętrznym dziedzińcem zostało otoczone murami. Wjazd od strony wschodniej prowadził przez przerzucony nad fosą most.

W 1429 roku, w czasie najazdu husytów został uszkodzony, remontu doczekał się dopiero w drugiej połowie XV wieku. Należał do księcia oświęcimskiego Przemysława. W XVI wieku był własnością rodu Habsburgów a potem Redernów. W XVII wieku Toszek przeszedł w posiadanie rodziny Colonnów którzy w latach 1650-1666 go rozbudowali. Ostatnimi prywatnymi właścicielami zamku byli przedstawiciele rodu von Gaschin. Dnia 29 marca 1811 roku wybuchł  pożar, który doszczętnie strawił zabudowania. Po pożarze został całkowicie opuszczony. Od tej pory pozostałości po zamku niszczały, dopiero po drugiej wojnie światowej w latach 1956-1963 część budynków odremontowano.

Lipcowy wieczór na toszeckim zamku i legenda o złotej kaczce.

Zamek w Toszku – maj 2008

Sierpniowa noc na zamku

Obecnie stanowi siedzibę Centrum Kultury "Zamek w Toszku".  Obiekt można zwiedzać odpłatnie z przewodnikiem od połowy kwietnia do połowy października w soboty, niedziele i święta w godzinach od 11.00 do 18.00 oraz dodatkowo w lipcu i sierpniu od wtorku do piątku w godzinach od 11.00 do 16.00, a także 2 maja i w piątek po Bożym Ciele. Zwiedzanie trwa około 40 minut. W cenie usługa przewodnicka, wejście na basztę, zwiedzanie wystaw czasowych. Dziedziniec zamkowy jest dostępny przez cały rok od godz. 8.00 do 22.00 Wstęp bezpłatny. Zwiedzanie dla grup zorganizowanych z przewodnikiem w terminach innych aniżeli wyżej podane jest możliwe po rezerwacji i omówieniu zakresu zwiedzania obiektu z Centrum Kultury „Zamek w Toszku”.

fot. 675

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *