Co się działo na Górnym Śląsku – XIX

Górnośląska oś czasu, czyli co się działo na Górnym Śląsku na przełomie wieków. Wydarzenia związane z miejscami uwiecznionymi na zdjęciach w tej galerii internetowej.


Co się działo na Górnym Śląsku w:

XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - XXI wieku.


  • 1863

    Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna

    Zakończono budowę Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, Ta najdłuższa budowla hydrotechniczna w europejskim górnictwie węglowym wydrążona została pomiędzy Zabrzem a Królewską Hutą.

  • 1865

    Katowice otrzymały prawa miejskie

    W dniu 11 września 1865 na zamku Babelsbergu król Prus Wilhelm I Hohenzollern nadał Katowicom prawa miejskie.

  • 1868

    Królewska Huta otrzymała prawa miejskie

     11 lipca 1868 roku nadano prawa miejskie kolonii Królewska Huta, do której przyłączono kilka gmin i fragmentów sąsiednich gmin. W 1934 roku, nawę miasta zmieniono na Chorzów

  • 1873

    Kopalnia Deutschland w Świętochłowicach

    Kopalnia, po której pozostały te dwie charakterystyczne wieże szybowe, powstała 24 października 1873 roku. Właścicielem był Guido Henckel von Donnersmarck. Do 1922 roku kopalnia nosiła nazwę "Deutschland", następnie "Niemcy" a od 1937 roku do czasu jej likwidacji w 1995 roku - "Polska".

     

  • 1885

    Pałac w Pławniowicach

    Zakończono budowę pałacu w Pławniowicach. Budowano go od 1882 roku, w miejscu istniejącej starszej budowli z 1737 roku. Nowa rezydencja powstała według projektu mistrza budowlanego Konstantego Heidenreicha z Kopic.

  • 1897

    Elektrociepłownia Zabrze

    W 1897 roku powstała Elektrociepłownia Zabrze. Została wybudowana przez firmę AEG. Obecnie zabytkowe obiekty nie produkują już energii elektrycznej i przeszły na własność miasta Zabrze jako ważne elementy dziedzictwa przemysłowego Górnego Śląska.

  • 1898

    Familoki w Czerwionce

    W 1898 roku powstały pierwsze familoki w Czerwionce. Obecnie osiedle patronackie dawnej kopalni „Dębieńsko” to największy zachowany obszar familoków na Śląsku.