Bibiela – ruiny kopalni w środku lasu

Bibiela – ruiny kopalni w środku lasu. Za każdym razem gdy tu jestem, zastanawiam się jak mogło tu wyglądać na początku XX wieku, gdy kopalnia ta działała na pełnych obrotach. Zastanawiam się też, czy zarządzający tą kopalnią zdawali sobie sprawę z tego, że fedrują nad potężnym podziemnym jeziorem. Co mogli czuć ludzie, gdy tego feralnego dnia próbowali ratować sprzęt, który używali na codzień przy wydobyciu rudy. W przeciągu dwóch godzin kopalnia przestała istnieć. Pod wodą zostały wszystkie maszyny i inny kosztowny sprzęt. 700 górników, zatrudnionych w kopalni, straciło pracę.


zobacz: Bibiela – Zatopiona kopalnia


 

Dzisiaj, odwiedzając to miejsce, zwłaszcza latem, napotkamy na kilka betonowych ruin – pozostałości po kopalnianych obiektach. Niczym w azjatyckiej dżungli wyrastają z pomiędzy drzew i innego leśnego zielska.

 

Bibiela ruiny kopalni w środku lasu
fot. 3293

 

A, że wody w okolicach Bibieli jest dużo, świadczyć może lokalizacja uruchomionej w 1955 roku stacji uzdatniania wody, która za pomocą kilkunastu, zlokalizowanych w lesie dużej mocy pomp, zaopatruje w wodę całą północną część górnośląskiej aglomeracji.

 

fot. 3296

 

Dalsza część po reklamie

 

 

fot. 3292

 

fot. 3292

 

Bibiela – ruiny kopalni w środku lasu. Teren zatopionej kopali to nie tylko schowane w lesie ruiny. Jest tu kilkanaście malowniczych stawów i sadzawek, których woda wypełniła kopalniane wyrobiska. Zauważymy również, że sam teren jest mocno pofałdowany. Jest wiele niewielkich wzniesień mogących być hałdami lub innymi zwałowiskami.

 

Rower to jedyna możliwość, poza własnymi nogami oczywiście, aby dostać się do Pasiek. Dla tych, którzy czerpią z rowerowej jazdy ogromną przyjemność, przygotowano specjalne szlaki rowerowe.

Pasieki i teren byłej kopalni Bibiela to miejsce, które może być odwiedzane podczas krótkiej przejażdżki lub całodniowej wyprawy rowerowej. Mając do dyspozycji cały dzień można udać się do Miasteczka Śląskiego, odpocząć nad Zalewem Zielona lub udać się w miejsce gdzie płynie Mała Panew, jeszcze jako mały leśny potok.

 

 

Przy drodze wojewódzkiej 908 z Tarnowskich Gór do Częstochowy znajduje się kilka leśnych parkingów. Z najbliższego mamy do pokonania tylko 2,7 km. Wybrać możemy się też znad Zalewu Zielona, skąd mamy 4,3 km. Z centrum Miasteczka Śląskiego będziemy tu po przejechaniu rowerem 6,2 km.

Moja proponowana trasa rowerowa – mapy.cz
Pobierz aplikację z Google Play

 

fot. 3290

ciekawostka

Obserwując na mapie obszar Bibieli za pomocą zdjęć lotniczych, widzimy tylko las. Zobacz ukształtowanie terenu zalanej kopalni zrobione techniką laserową. Screen pochodzi z serwisu – mapy.geoportal.gov


Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

 

Polecam strony www:

Wachtyrz.eu - strażnik śląskiej kultury i mowy

 

Zobacz też:

0 0 głosów
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze