Borsigwerk – Osiedle Borsiga

Borsigwerk - Osiedle Borsiga w Zabrzu Biskupicach

Borsigwerk Osiedle Borsiga

 

Borsigwerk jest to osiedle robotnicze, które wybudowane zostało w latach 1863–1871. Powstało ponad 60 budynków, dla blisko 3 tysięcy ludzi. Należało ono do fabrykanta, Augusta Borsiga. Mieszkali w nim pracownicy kombinatu górniczo-hutniczego w Biskupicach.
Na osiedlu Borsiga, pomiędzy ustawionymi w rzędach familokami, wybudowanymi tradycyjnie z czerwonej cegły, znalazły miejsce także pomieszczenia gospodarskie. Na osiedlu wybudowano także szkołę, domy dla nauczycieli, salę gimnastyczną oraz kaplicę ewangelicką. Założono park a na południowym krańcu osiedla ulokowano cmentarz. W późniejszym czasie powstały sklepy, kantyna, gabinet lekarski, przedszkole, gospoda z pokojami gościnnymi a nawet urząd pocztowy.
Standard mieszkań był, jak na owe czasy, bardzo wysoki. Liczyły one średnio 55 metrów kwadratowych, posiadały kuchnie i 2-3 pokoje. Ubikacje i bieżąca woda znajdowały się na klatce schodowej. W północnej części osiedla Borsigwerk ulokowano budynki o wyższym standardzie dla urzędników i pracowników zarządu.
Jak to osiedle Borsiga wygląda dzisiaj? Komentarz zostawię dla siebie. Każdy może tu przyjechać i zobaczyć dzisiejszy krajobraz osiedla.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *