Kamieniołom Bobrowniki. Znany też jako Wielki Kanion Tarnogórski. Jest to dawna kopalnia dolomitu na terenie dwóch miast: Bytomia i Tarnowskich Gór. Kawał poprzemysłowego terenu od lat zajmowany jest z powrotem przez przyrodę. Wielka dziura w ziemi zamienia się w bardzo ciekawy krajobrazowo obszar.
Kamieniołom Bobrowniki nie jest tak znany jak starszy, położony w sąsiedztwie, Kamieniołom Blachówka, ale moim zdaniem jest ciekawszy. Powstał na początku XX wieku. Głównymi odbiorcami surowca były prężnie działające w tym czasie huty żelaza. Kamień wydobywano przez wiele lat, aż do roku 1998, kiedy przestało to być opłacalne. Dzisiaj możemy tylko wyobrazić sobie, jak wyglądała tutaj praca, te wszystkie maszyny, koparki, samochody i oczywiście robotnicy. Powierzchnia wyrobiska to około 35 hektarów i kilka poziomów eksploatacji. Strome skalne ściany kamieniołomu posiadają nawet 50 metrów wysokości. Okolice Tarnowskich Gór i Bytomia znane są wielowiekowej eksploatacji kruszców srebronośnych. Znajduje się tu ogromna ilość podziemnych wyrobisk w postaci szybów i sztolni. Eksploatacja kamieniołomu spowodowała w kilku miejscach przecięcie takich podziemnych sztolni, należących do pobliskiej kopalni rud srebronośnych. Można te otwory zauważyć w skalnych ścianach. Na dnie kamieniołomu istnieje niewielki staw, zasilany wodami płynącego tu strumienia.
Wielki Kanion Tarnogórski, bo tak też jest nazywany jest moim zdaniem bardzo ciekawym miejscem do zobaczenia. Jest to ulubione miejsce dla motocyklistów crossowych, którzy mogą tu poszaleć. Może być celem dla pieszych wycieczek lub wypraw rowerowych. Skały bardzo ładnie prezentują się w blasku zachodzącego słońca, więc często służą jako tło dla różnych plenerów fotograficznych.
Bardzo ważne aby pamiętać, że to nie jest lunapark, tylko niczym niezabezpieczone pogórnicze wyrobisko. Przebywanie w nim może zagrażać zdrowiu i życiu.
Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl
lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe
Zobacz: Wielki Kanion Tarnogórski 11 lat wcześniej
Polecam strony www:
Wachtyrz.eu - strażnik śląskiej kultury i mowy
Zobacz też: