Katowice Dąb / niem. Domb. Dawniej wieś a następnie gmina. Dąb jest najwcześniej wzmiankowaną miejscowością w obecnych granicach Katowic. Był odnotowany w dokumencie z 1299 roku, przekazującym wieś klasztorowi bożogrobców, do którego należał aż do XIX wieku. Najszybszy rozwój osady nastąpił na przełomie XIX i XX wieku. Było to spowodowane dużym rozwojem przemysłu na Górnym Śląsku i bliską lokalizacją nowych zakładów przemysłowych. W najbliższym sąsiedztwie istniała kopalnia Eminencja, znana po II wojnie pod nazwą Gottwald. Natomiast na południu ulokowane były zabudowania huty Baildon.
Najstarsze zabudowania Dębu w znacznej mierze pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Ciągną się głównie wzdłuż ul. Dębowej i Agnieszki, które były niegdyś głównymi drogami z południa na północ. W 1924 roku Dąb został włączony do Katowic. Dziś Dąb jest dziesiątą, tak zwaną jednostką pomocniczą Katowic. Na północy graniczy z Wełnowcem-Józefowcem, od wschodu z Koszutką i Śródmieściem a od południa z Załężem. Od zachodu dzielnica graniczy bezpośrednio z miastem Chorzów i Osiedlem Tysiąclecia.
Obecnie nie ma już wielkiego przemysłu w tej części Katowic. W 1994 roku w kopalni zakończono wydobycie węgla kamiennego. Teraz na jej miejscu stoi Silesia City Center. Huta Baildon ogłosiła upadłość w połowie 2001 roku. Po restrukturyzacji, na jej terenie rozpoczęły działalność mniejsze przedsiębiorstwa powiązane z przemysłem metalurgicznym oraz inne nowe zakłady, jak i firmy handlowo-usługowe.
Na fotografiach starsza zabudowa dzielnicy.
Zobacz też:
źródło informacji: Wikipedia