Kościół św. Jacka w Wierzbicy Górnej

Kościół św. Jacka w Wierzbicy Górnej. Wierzbica Górna / niem. Polnisch Wuerbitz, jest to wieś w Polsce położona w województwie opolskim, do której trafimy jadąc drogą z Kluczborka w stronę Namysłowa. Przy skrzyżowaniu dróg, w samym środku miejscowości, znajduje się zabytkowy kościół konstrukcji szkieletowej.

Kościół typu szachulcowego, jest orientowany, jednonawowy z transeptem i wieżą. Ta ewangelicka świątynia ta powstała w latach 1719-1722. Ufundował ją Joachim Wenzl von Neffe und Obsichau - ówczesny właściciel wsi.

Wracając do architektury, dolna część wieży kościoła jest murowana, natomiast górna część jest typu szkieletowego.  Wcześniej wieża nakryta była barokowym hełmem, obecnie pokryta jest dachem namiotowym, natomiast pozostała część dachu kościoła jest typu siodłowego i pokryta gontem. Wschodnia część kościoła zamknięta jest trójbocznie, transept wsparty jest na drewnianych emporach.

Po 1945 roku kościół w Wierzbicy Górnej stał się filią parafii rzymskokatolickiej we Włochach. W latach 1970-1971 przeprowadzono remont wieży i dachu kościoła. W 1964 roku, obiekt został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego. Obecnie świątynia należy do parafii św. Jacka w Wierzbicy Górnej.

źródło informacji: wikipedia.org 07, 2022