Koźle Port

Koźle Port  / Cosel Oderhafen / ⚓

Jadąc w kierunku basenów portowych w Kędzierzynie Koźlu, tuż przy samym końcu obecnej ulicy Pocztowej, zobaczymy dwie okazałe kamienice. Są, a raczej były, one wizytówką osiedla Koźle Port.
Jest to osiedle znajdujące się od 1975 roku w granicach miasta Kędzierzyn-Koźle. Rozwój tej części Koźla lub Kłodnicy, ponieważ nie wiem do końca na jakim terenie osiedle powstało,  rozpoczął się od czasu wybudowania w 1821 roku Kanału Kłodnickiego. W latach 1891-1908 powstał również port rzeczny, będący największym portem na Odrze i drugim największym portem śródlądowym w Niemczech. W tym okresie powstała również fabryka celulozy Feldmuhle.

Więcej o porcie rzecznym w Koźlu i Kanale Kłodnickim

Wracając do wspomnianych na wstępie kamienic, były to wybudowane na początku XX wieku dwa hotele. Portowy Hafen Hotel oraz Eckert Hotel. Pierwszy posiadał dużą salę restauracyjną i piwiarnię. Oprócz hotelowych lokali gastronomicznych prosperowały na terenie portowej dzielnicy jeszcze 4 oddzielne restauracje i 5 gospód. Służyły głównie pracownikom papierni oraz osobom zatrudnionym w prężnie działającym porcie rzecznym.

Wraz ze schyłkiem działalności portu pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku, dzielnica zaczęła podupadać. Brak zainteresowania władz i prowadzenia jakichkolwiek remontów spowodował, że budowle te są w coraz gorszym stanie technicznym. Podziwiając detale architektoniczne tych budowli zastanawiam się ile czasu jeszcze wytrzymają. Obecnie osiedle sprawia wrażenie zapomnianego i niedostępnego, czekającego na lepsze czasy, ale czy doczeka?

 

Kędzierzyn Koźle Port
fot. 3010 Koźle Port – marzec 2015

 

Dawny Hafen Hotel po lewej, oraz dawny Eckert Hotel po prawej stronie. Na pierwszym planie most nad Kanałem Kłodnickim.

 

Kędzierzyn Koźle Port
fot. 3009 Koźle Port – marzec 2015

 

 

Kanał Kłodnicki Koźle
2537 Koryto Kanału Kłodnickiego w Koźlu

 

 

Kędzierzyn Koźle Port
fot. 3012 Koźle Port – maj 2014

 

Fotografie przedstawiające ozdobne detale architektoniczne umieszczone na kamienicach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *