Pałac w Nakle Śląskim
Neogotycki pałac został wzniesiony w 1856 roku przez Hugona Henckel von Donnersmarck, na murach starego rycerskiego zamku. Blisko pałacu znajduje się park krajobrazowy z połowy XIX wieku z zabytkowym starodrzewiem. Do 1945 roku był siedzibą bytomsko-siemianowickiej linii Donnersmarcków. Po II wojnie światowej umieszczono w nim szkołę rolniczą. Obecnie w byłej rezydencji rodu Henckel von Donnersmarck powstało Centrum Kultury Śląskiej. W budynku wyremontowano parter i pierwsze piętro. Jest to jeden z kilku etapów prac, które obejmą również remont elewacji, a także przywrócą blask zespołowi parkowemu, roztaczającemu się dookoła pałacu.
Prace remontowe są finansowane ze środków Funduszy Unijnych i Ministerstwa Kultury. Pomieszczenia mają spełniać teraz funkcje wystawiennicze i muzealne. Będą tam też organizowane warsztaty artystyczne. W budynku przebudowano klatkę schodową a także odrestaurowano i wymieniono okna i drzwi - a wszystko to w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Wraz z otaczającym parkiem został wpisany do Rejestru zabytków województwa śląskiego i jest własnością Starostwa w Tarnowskich Górach.
Pałac w Nakle Śląskim na początku października 2023 roku.
Zabytkowa, dziewiętnastowieczna siedziba hrabiów Henckel von Donnersmarck. Pierwszy raz byłem tu w 2007 roku, jednak wtedy obiekt był niedostępny. Po przeprowadzonym w latach 2010-2012 gruntownym remoncie, w pałacu siedzibę swoją ma Centrum Kultury Śląskiej. Wiele od tego czasu się zmieniło. W I połowie 2021 roku przeprowadzono remont pałacowej wieży, która była w naprawdę kiepskim stanie. W latach 2019-2020 przeprowadzono prace konserwatorskie mające na celu przywrócenie oryginalnego wyglądu parku. W 2022 roku odbył się remont bram wjazdowych.
Zachęcam każdego, kto choć trochę interesuje się kulturą i historią Górnego Śląska do odwiedzenia tego miejsca.