Pałac w Miechowicach

Pałac w Miechowicach wybudowany został w 1817 roku. Klasycystyczny pałac był przeznaczony dla Marii Domes, córki kupca Ignacego Domesa, który od 1812 roku był właścicielem Miechowic.

892
892

W 1819 roku na Śląsk przybył 16-letni wówczas Franz Winckler. Podjął on pracę jako górnik w kopalni i po latach, dzięki swoim zdolnościom został pełnomocnikiem Franciszka Aresina.
Aresin zmarł w 1831 roku, a rok później zmarła również żona Franza Wincklera. Wtedy Franz ożenił się z, o 14 lat od siebie starszą, Marią Domes i stał się właścicielem całego majątku, w tym również  pałacu. Franz Winckler stał się wielkim przemysłowcem. Posiadał 83 kopalnie i 13 hut. Po roku 1844, gdy Miechowice nawiedziła trąba powietrzna, pałac został znacznie przebudowany.
Następną przebudowę dokonano w 1860 roku. Zostało wówczas dobudowane prawe i lewe skrzydło pałacu, który był wtedy już własnością córki Franza Wincklera – Waleski i jej męża Huberta von Tiele. W 1925 roku, hrabia Klaus Tiele Winckler sprzedał pałac spółce akcyjnej Preussengrube AG, która zarządzała miejscową kopalnią.

W styczniu 1945 wojska radzieckie rozgrabiły i spaliły pałac. Zniszczony pałac został na przełomie 1954 i 1955 roku wysadzony w powietrze przez saperów z Ludowego Wojska Polskiego. Pamiątką po pałacu pozostały widoczne na zdjęciach ruiny oficyny pałacowej. Pozostał również zaniedbany fragment okazałego niegdyś parku otaczającego budowlę.

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

W 2019 roku, część ocalałej oficyny pałacowej zmieniła się nie do poznania!

Pałac w Miechowicach
fot. 3812 Pałac w Miechowicach

Albumy zdjęć: Pałac w Miechowicach

Ruiny pałacu Thiele Wincklerów - styczeń 2016

Miechowice – grudzień 2021

Jesień w miechowickim parku

Dalsza część po reklamie

Ruiny pałacu – kwiecień 2011

Luty 2019. Trwa odbudowa ocalałej części pałacu

Przejdź do kategorii: Zamki i pałace na Górnym Śląsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *