Ruiny pałacu w Miechowicach

Ruiny pałacu Thiele Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach

 

Ruiny pałacu w Miechowicach

 

Pałac w Miechowicach wybudowany został w 1817 roku. Klasycystyczny pałac był przeznaczony dla Marii Domes, córki kupca Ignacego Domesa, który od 1812 roku był właścicielem Miechowic.

W 1819 roku na Śląsk przybył 16-letni wówczas Franz Winckler. Podjął on pracę jako górnik w kopalni i po latach, dzięki swoim zdolnościom został pełnomocnikiem Franciszka Aresina.

Aresin zmarł w 1831 roku, a rok później zmarła również żona Franza Wincklera. Wtedy Franz ożenił się z, o 14 lat od siebie starszą, Marią Domes i stał się właścicielem całego majątku, w tym również  pałacu. Franz Winckler stał się wielkim przemysłowcem. Posiadał 83 kopalnie i 13 hut. Po roku 1844, gdy Miechowice nawiedziła trąba powietrzna, pałac został znacznie przebudowany.

Następną przebudowę dokonano w 1860 roku. Zostało wówczas dobudowane prawe i lewe skrzydło pałacu, który był wtedy już własnością córki Franza Wincklera – Waleski i jej męża Huberta von Tiele. W 1925 roku, hrabia Klaus Tiele Winckler sprzedał pałac spółce akcyjnej Preussengrube AG, która zarządzała miejscową kopalnią.

W styczniu 1945 wojska radzieckie rozgrabiły i spaliły pałac. Zniszczony pałac został na przełomie 1954 i 1955 roku wysadzony w powietrze przez saperów z Ludowego Wojska Polskiego. Pamiątką po pałacu pozostały widoczne na zdjęciach ruiny oficyny pałacowej. Pozostał również zaniedbany fragment okazałego niegdyś parku otaczającego budowlę.

 

 

zobacz

Styczeń 2019 – trwa odbudowa ocalałej części pałacu w Miechowicach

Pałac w Miechowicach – październik 2019

 

Zobacz też:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.