Rejs statkiem po Odrze i Kanale Gliwickim

Rejs statkiem po Odrze i Kanale Gliwickim w Kędzierzynie Koźlu. W niedzielne, letnie popołudnie wybraliśmy się do Koźla na rejs statkiem wycieczkowym “Silesia”. Podczas rejsu, który był dla nas dużą atrakcją, wzbogaciliśmy swoją wiedzę o Odrze, dowiedzieliśmy się więcej o historii Kanału Gliwickiego i obiektów znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu przemierzonej drogi wodnej. Odwiedziliśmy również dawny Port Koźle, byliśmy w nim już kilka razy ale zawsze od strony lądu, teraz pierwszy raz od strony wody. Kozielski port był niegdyś jednym z największych portów śródlądowych w Europie. Choć od wielu lat nieużywany, miał szansę odzyskać dawną świetność za sprawą rozpoczętych inwestycji, ale z przyczyn, o których raczej nie będę tu pisać, zostały one przerwane, a na dalszą realizację będzie trzeba jeszcze poczekać – może się doczekamy? Jedną z niewątpliwych atrakcji było przejście przez śluzę Kłodnica. Jest to pierwsza i najwyższa śluza na Kanale Gliwickim. Statek pokonuje różnicę poziomów wody wynoszącą aż 10,3 m.

 

Statek wycieczkowy SILESIA
fot. 4753 Statek wycieczkowy SILESIA

 

Parę słów o stoczni DAMEN. Aby dotrzeć do miejsca skąd wyruszymy w rejs po Odrze, musieliśmy dojechać od stoczni “Damen” w Kędzierzynie Koźlu, w której stacjonuje statek. Znajduje się ona na lewym brzegu Odry, na północ od Koźla. Stocznia powstała w latach 1965-1973 jako nowa Kozielska Stocznia Rzeczna. Po przemianach ustrojowych w Polsce, przedsiębiorstwo państwowe zostało zlikwidowane w 1995 roku. Rok później utworzono na miejscu dawnej stoczni państwowej nowe przedsiębiorstwo. Współpracowało ono wówczas między innymi z holenderskim Damenem, wykonując dla niego kadłuby statków. Damen nabył 51,5% udziałów stoczni i od 2 listopada 2006 roku weszła w skład grupy kapitałowej Damen Shipyards Group. Od tego czasu dokonano znacznych inwestycji, m.in. w 2008 roku otwarta została nowa duża hala montażowa.*

 

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

 

Śluza Kłodnica
fot. 4745 Komora śluzy Kłodnica

 

O statku. Statek wycieczkowy, noszący piękną nazwę “Silesia”, zbudowany został w 1908 roku w holenderskiej stoczni Van Damm. Był on przeznaczony do obsługi portu. Po przebudowie w 1928 roku stał się statkiem pasażerskim. Podczas modernizacji, w latach sześćdziesiątych, otrzymał górny pokład. W 2010 roku, statek był w dalszym ciągu w dobrej kondycji ponieważ przeszedł pomyślnie badania techniczne, spełniając ogromne wymogi zawarte w przepisach dopuszczających do ruchu pasażerskiego. Statek noszący wtedy nazwę “The Bluecity Queen” został zakupiony i sprowadzony do Koźla. Od sierpnia 2010 roku odbywa rejsy po Odrze i Kanale Gliwickim. Silesia posiada dwa pokłady: górny otwarty i zadaszony oraz dolny zamknięty i klimatyzowany. Można powiedzieć, że płynęliśmy prawdziwym zabytkiem i to dodaje temu dodatkowej atrakcyjności.

 

Stocznia DAMEN w Koźlu
fot. 4752 Stocznia DAMEN w Koźlu

 

Zobacz wideo z rejsu na:  YouTube

 

Rejs statkiem po Odrze i Kanale Gliwickim
fot. 4742 Port Koźle

 

 

fot. 4743 Zbiorniki w porcie

 

 

Śluza Kłodnica
fot. 4744 Śluza Kłodnica

 

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

 

fot. 4746

 

 

Rejs statkiem po Odrze i Kanale Gliwickim
fot. 4748

 

 

fot. 4747

 

 

fot. 4749

 

 

Ujście wód Kanału Kłodnickiego do Odry
fot. 4750 Ujście wód Kanału Kłodnickiego do Odry

 

 

Kanał Kłodnicki wpada do Odry
fot. 4751 Miejsce w którym dawny Kanał Kłodnicki łączy się z Odrą

 

Zobacz więcej:

Zobacz wideo z rejsu na:  YouTube

 

Zobacz też:

 

 

* – źródło wikipedia.org

5 1 głosuj
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze