Toszek

Toszek / Tost. Obecnie jedno z najmniejszych miast na Górnym Śląsku. Położony jest przy trasie z Bytomia do Opola, pomiędzy Pyskowicami a Strzelcami Opolskimi. Administracyjnie w województwie śląskim, w powiecie gliwickim.

 

Toszek rynek
fot. 3579 Rynek w Toszku – styczeń 2017

Toszek za czasów Piastów był siedzibą kasztelanii oraz ważnym ośrodkiem miejskim na szlaku handlowym. Toszek otrzymał prawa miejskie w pierwszej połowie XIII wieku, więc choć jest małym miastem, to jego historia jest dłuższa od niejednych dużych, bardziej znanych miast.

Najbardziej znanym obiektem w Toszku jest oczywiście zamek. Zamek w Toszku usytuowany jest na wzgórzu, na zachód od miasta. Zabudowa toszeckiego rynku pochodzi z XIX wieku, głównie są to dwukondygnacyjne kamienice, w układzie kalenicowym.

W historii miasta często pojawiały się niszczące pożary. Pierwszy wielki pożar zniszczył miasto w 1677 roku. W 1728 roku zniszczona została jedna z wież zamkowych, a w 1811 roku spłonął cały zamek. Od tego czasu popadał on w coraz większą ruinę. Największy pożar wybuchł w Toszku w maju 1833 roku, spłonęło wówczas ponad sto domów, ratusz i wiele budynków gospodarczych. Mimo tych kataklizmów, po odbudowie Toszek zachował średniowieczne założenie.

 

Rynek w Toszku
fot. 3580 Rynek w Toszku – styczeń 2017

 

 

Zamek w Toszku
fot. 544 – Zamek w Toszku

Zobacz na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *