Zespół pałacowo-parkowy w Brynku

  •  

Pałac w BrynkuPałac w Brynku - kwiecień 2010

 

Pałac w Brynku a raczej Zespół pałacowo-parkowy w Brynku to zespół zabytkowej architektury z XIX i początku XX wieku znajdujący się na obszarze 40 ha parku krajobrazowego.

Obiekt powstały na bazie pałacu wraz z ogrodem botanicznym, kaplicą i zabudową gospodarczą. Wraz z całym przynależącym do niego zespołem parkowym i ogrodem botanicznym zbudowany został w 1829 r. przez Bernarda von Rosenthala z Wrocławia. W roku 1872 rozbudowany został o skrzydła. W 1904 r. posiadłość kupił hrabia Hugo I Henckel von Donnersmarck z Siemianowic.

Ostatnia przebudowa miała miejsce w roku 1905 wg projektu architekta z Wrocławia Karola Grossera. Przebudowany w stylu eklektycznym, dwupiętrowy, z tarasem z kamienną balustradą i loggią od południa. Nad portykiem znajdują się dwie jońskie kolumny. Boki korpusu flankują dwie wieże z cebulastymi hełmami. Nad wejściem kartusz herbowy oraz attyką, przedstawiającą postacie myśliwego, robotnika, rolnika i rybaka. Dach pałacu mansardowy, wewnątrz mieści się biblioteka z drewnianą boazerią i izba pamięci narodowej. W zachodnim skrzydle znajduje się pałacowa kaplica nakryta cebulastym hełmem z latarnią, połączona z pałacem galerią. W latach PRLu w kaplicy umiejscowiono sklep. Dopiero w 1991 r. sekularyzowaną kaplicę oddano kościołowi.

 

 

Pałac Donnersmarcków w Brynku - maj 2008

 

Przypałacowy ogród botaniczny w Brynku wiosną 2010 roku.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *