Zespół pałacowo-parkowy w Brynku

Pałac w Brynku a raczej Zespół pałacowo-parkowy w Brynku to zespół zabytkowej architektury z XIX i początku XX wieku znajdujący się na obszarze 40 ha parku krajobrazowego.

Pałac w BrynkuPałac w Brynku - kwiecień 2010

 

Obiekt powstały na bazie pałacu wraz z ogrodem botanicznym, kaplicą i zabudową gospodarczą. Wraz z całym przynależącym do niego zespołem parkowym i ogrodem botanicznym zbudowany został w 1829 r. przez Bernarda von Rosenthala z Wrocławia. W roku 1872 rozbudowany został o skrzydła. W 1904 r. posiadłość kupił hrabia Hugo I Henckel von Donnersmarck z Siemianowic.

Ostatnia przebudowa miała miejsce w roku 1905 wg projektu architekta z Wrocławia Karola Grossera. Przebudowany w stylu eklektycznym, dwupiętrowy, z tarasem z kamienną balustradą i loggią od południa. Nad portykiem znajdują się dwie jońskie kolumny. Boki korpusu flankują dwie wieże z cebulastymi hełmami. Nad wejściem kartusz herbowy oraz attyką, przedstawiającą postacie myśliwego, robotnika, rolnika i rybaka. Dach pałacu mansardowy, wewnątrz mieści się biblioteka z drewnianą boazerią i izba pamięci narodowej. W zachodnim skrzydle znajduje się pałacowa kaplica nakryta cebulastym hełmem z latarnią, połączona z pałacem galerią. W latach PRLu w kaplicy umiejscowiono sklep. Dopiero w 1991 r. sekularyzowaną kaplicę oddano kościołowi.

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

Niestety, pałacu w Brynku nie można zwiedzać. W pałacowych wnętrzach znajduje się internat przy Zespole Szkół Leśnych. Moim zdaniem szkoda. Wiem, że pomieszczenia pałacu nie wyglądają już tak, jak te za czasów Donnersmarcków, ale są miejsca, które by można udostępnić chociaż przy organizacji np. "dni otwartych". Widocznie oświata nie jest tym zaineresowana. Jednak dobrze, że taki obiekt jest w ogóle zagospodarowany i nie stoi opuszczony jak wiele zabytków, tego typu, na Śląsku.

Można za to beż żadnych opłat pospacerować po przypałacowym parku. Podążając alejkami wokół pałacu, warto przyjrzeć się jego ciekawej architekturze. Warto podejść w stronę założonego niegdyś ogrodu botanicznego, niestety obecnie zaniedbanego.

Obok znajdują się też zabudowania gospodarcze. Składają się one z byłej stajni, wozowni i ujeżdżalni. Na uwagę zasługuje okrągła wieża wodna z zegarem, służąca również jako budynek bramny. Całość wybudowana została z czerwonej cegły klinkierowej.

Przypałacowy ogród botaniczny w Brynku wiosną 2010 roku.

Przejdź do kategorii: Zamki i pałace na Górnym Śląsku

 

fot. 1296 Pałac w Brynku 2008 r.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *