Młyn Amerykan

Młyn Amerykan – Ruiny kompleksu młyńskiego koło Pisarzowic.

Między Krapkowicami i Głogówkiem, a dokładniej pomiędzy miejscowościami Pisarzowice i Łowkowicami, daleko w polu, znajdują się pozostałości folwarku. Obecnie opuszczone i będące w stanie ruiny budowle, znajdują się tuż przy rzece Osobłoga (cz. Osoblaha), która 10 km dalej, w Krapkowicach łączy się z Odrą. Nie ma dokładnej daty powstania tego zespołu budynków, składającego się z młyna, spichlerza i domu mieszkalnego. Obiekty powstały prawdopodobnie w latach czterdziestych lub siedemdziesiątych XIX wieku. Inwestorem był hrabia Eduard Georg Maria von Oppersdorff z Głogówka. Hrabia przebywając wcześniej w USA, zafascynowany był tamtejszymi nowoczesnymi młynami oraz technologią produkcji mąki. Postanowił więc wybudować na swojej ziemi nowoczesny młyn i piekarnię na wzór tych amerykańskich. Dlatego też miejscowa ludność nazywała ten kompleks “Amerikonem”. Obiekty, z których składał się ten przemysłowy kompleks, zostały wybudowane w unikalnym w skali regionu, stylu wczesnego renesansu florenckiego.

 

Młyn Amerykan

 

Zanim powstał Amerykan, wcześniej w tym miejscu znajdował się stary młyn wodny z trzema przylegającymi budynkami mieszkalnymi.

 

Kompleks młyński Amerykan

 

W 1929 roku na terenie kompleksu działała również piekarnia. Chleb dwa razy w tygodniu był rozdawany chłopom folwarcznym z okolicznych wiosek.  Niestety, nie cieszyło się to popularnością. Chleb wypiekany w Amerykanie był niesmaczny i ponoć niestrawny. Chłopi odmawiali przyjmowania wypieków i żądali zboża, które wcześniej otrzymywali.

 

Młyn Amerykan

Spichlerz

 

Kompleks młyński Amerykan

 

Rodzina von Oppersdorff była właścicielem Amerykana do 1930r. Nowym właścicielem zespołu młyńskiego został kupiec Pius Janoch ze Starych Kotkowic.

 

Młyn Amerykan

Pozostałości domu mieszkalnego

 

Kompleks młyński działał bardzo dobrze. Nowy właściciel dokupił więcej ziemi, utwardził drogę dojazdową. Kompleks był często odwiedzany przez mieszkańców okolicznych wsi.

 

 

Kompleks młyński Amerykan

Młyn Amerykan

 

Niestety dobre czasy skończyły się wraz z nadejściem 1945 roku. Nowej władzy państwowej bardzo nie podobała się działalność właściciela folwarku. W wyniku częstych pobić, doprowadzili do śmierci Janocha w 1946 roku. W następnych latach powstał tutaj PGR. Część budynków została przeznaczona na mieszkania, a część wykorzystana jako magazyn broni dla polskiej armii. W latach 60. powstał w folwarku magazyn Zakładu Przemysłowego. W latach siedemdziesiątych, rodzina Janoch, po otrzymaniu pozwolenia, opuściła Śląsk i wyjechała do Niemiec. Od tej pory opuszczony folwark coraz to bardziej niszczał, aż doczekał się stanu jaki widać obecnie.

 

Folwark Amerykan

Spichlerz

 

 

 

W pobliżu młyna zachował się kanał, który dostarczał wodę do napędzania młyńskiego koła.

 

 

 

Folwark Amerykan

Młyn

 

Folwark Amerykan

Dom mieszkalny

Wchodzący w skład kompleksu dom mieszkalny, posiadał dwie kondygnacje i pokryty był czteropołaciowym dachem. W domu tym, oprócz pomieszczeń mieszkalnych, znajdowała się obora i mechaniczna piekarnia. W budynku mieszkali pracownicy młyna i magazynów.

Teraz czekać, aż to wszystko się zawali.

 

W internecie można znaleźć dużo wiecej informacji o tym miejscu. Na czym polegała amerykańska technologia produkcji mąki? Dlaczego obiekty wyglądały tak a nie inaczej? I wiele wiele więcej.


Zobacz: Jak w tropikalnym lesie, oplecione zielenią ruiny Amerykana

 

Młyn Amerykan
fot. 3700

 

Zobacz też:

 

 

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *