Krajobrazy górnej Odry

Rzeka Odra. Największa rzeka na Śląsku. Choć jej źródło znajduje się na Morawach, już po kilkunastu kilometrach wpływa na terytorium historycznego Śląska.

Postanowiłem bardziej poznać tę rzekę i przyrodę wokół niej. A przede wszystkim zobaczyć krajobraz ją otaczający. Nie da się zrobić tego od razu, dlatego myślę, że jest to pierwszy fotograficzny wpis, pokazujący za pośrednictwem mojego obiektywu, krajobrazy górnej Odry.

 

Rzeka Odra w okolicy Przewozu.
fot. 3657 Rzeka Odra w okolicy Przewozu.

 

Cisek i Przewóz to dwie nadodrzańskie miejscowości w województwie opolskim. Postanowiłem przejechać odcinek pomiędzy nimi, aby bliżej przyjrzeć się rzece i samej okolicy.

 

Krzyż przydrożny
fot. 3652 Przydrożny krzyż

 

Po pamiętnych powodziach w 1997 i 2010 roku, wiele domów zostało opuszczonych. Dzisiaj gęsta roślinność strzeże wejścia do nich. Na zdjęciu widoczny murowany krzyż, znajdujący się przy drodze prowadzącej donikąd.

 

fot. 3653 Odra

 

Pora dnia nie była idealna do fotografowania rozległego krajobrazu otaczającego rzekę. Choć było już około szesnastej, słońce znajdowało się jeszcze zbyt wysoko, aby dało to dobry efekt. Postanowiłem więc skupić się na samej Odrze.

 

fot. 3654

 

Najbliższa okolica to typowo nizinny teren. Nie ma tu ani jednego pagórka, z którego można by rozejrzeć się wokoło. Jednak będąc tu wiemy na pewno, że jesteśmy na wsi, takiej prawdziwej wsi. Pola, łąki, pastwiska a pomiędzy nimi wiejskie gospodarstwa. Może to kogoś śmieszyć, ale dla mnie, typowego mieszczucha z przemysłowej części Górnego Śląska, to jest to, co pamiętam z dzieciństwa 😉

 

Krajobrazy górnej Odry
fot. 3655 Krajobrazy górnej Odry

 

Sama rzeka jest trudno dostępna, powiem więcej, bardzo trudno dostępna, choć wędkarze mogą mieć inne zdanie. Trzeba pamiętać że to nie jest miasto, tylko wieś. Brzegi strome i gęsto zarośnięte drzewami i innym zielskiem, przez które ciężko się przedostać. Zwłaszcza latem, kiedy jest tak zielono, że nie wiadomo gdzie stawiamy nogę. A spaść ze skarpy można łatwo. Mało jest też miejsc, gdzie można dotrzeć nawet w pobliże brzegu. Możemy mieć nadzieję, że jakiś rolnik akurat skosił swoją łąkę.

 

fot. 3656

 

Poziom wody i nurt Odry był na tyle niski, że można było wejść do samej rzeki. Nie zamaczając stóp oczywiście. Czy woda jest czysta? Nie wiem. W każdym razie, kąpał się tylko mój pies. Ale ona, bo to suczka, weszła by do każdego bajora, byle mokro 🙂

 

Krajobrazy górnej Odry
fot. 3658 Rzeka Odra w okolicy Przewozu.

 

W miejscowości Przewóz znajduje się przeprawa, którą dostaniemy się na drugi brzeg Odry. Jest tylko jeden warunek – musimy być kierowcą czołgu, ponieważ jest to przeprawa czołgowa. Przeprawy strzegą dwa szlabany zamontowane na całej szerokości drogi. Trudno się nawet dostać do wiaty turystycznej, która znajduje się za nimi.

 

fot. 3659 Odra w Przewozie

 

We wspomnianym miejscu działała przeprawa promowa. Prawdopodobnie już od 1600 roku działał tu przewóz ludzi i furmanek. Stąd właśnie wzięła się nazwa wsi. Przeprawa łączyła Przewóz z oddalonymi o kilkaset metrów Dziergowicami. Pod koniec drugiej wojny światowej, został tu wybudowany przez Rosjan drewniany most, który zawalił się w 1947 roku. Ostatecznie przeprawę zlikwidowano w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku. Obecnie aby dostać się na drugi brzeg, trzeba przejechać 20 km, przez most w Cisku.

 

fot. 3660 Pola nad Odrą.

 

Jeżeli podobał Ci się wpis i zdjęcia, podziel się swoją opinią w komentarzu na dole strony.

 

Zobacz też: Krajobrazy górnej Odry – cz. II

 

Zobacz też:

3 1 głosuj
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze