Lasy Murckowskie – źródła Kłodnicy

Lasy Murckowskie – źródła Kłodnicy. W północnej części lasów Murckowskich, w pobliżu katowickiego Ochojca, znajduje się leśny teren, w którym swoje źródła ma rzeka Kłodnica. Teren ten jest oficjalnie znany jako Zespół przyrodniczo-krajobrazowy “Źródła Kłodnicy”.

 

Lasy Murckowskie źródła Kłodnicy
fot. 3334 Lasy Murckowskie – źródła Kłodnicy

 

Latem, gdy jest bardzo ciepło i brakuje opadów deszczu, zagłębiając się w las zauważymy wiele wyschniętych koryt, które dają początek biegu Kłodnicy. Można też natrafić na kilka leśnych sadzawek, które po deszczach zamieniają się w większe rozlewiska.

 

fot. 3329 Lasy Murckowskie – źródła Kłodnicy

 

Las w tym rejonie to las łęgowy. Najstarsze drzewa to olchy czarne, mające po 120 lat, osiągające dwa metry obwodu pnia. Choć jest gorące lato, jest tu bardzo malowniczo a drzewa chronią przed mocnym słońcem. W okolicach leśnych sadzawek, można zauważyć wiele śladów leśnej zwierzyny.

 

fot. 3332 Lasy Murckowskie

 

W pewnym jednak momencie zauważymy, że w głównym korycie Kłodnicy znajduje się woda – czysta woda. Jednak po opuszczeniu tego lasu, Kłodnica płynie dalej, przez kilka dużych miast i przez teren w dalszym ciągu mocno uprzemysłowiony. Niestety, jak wiemy, już nie przypomina tego czystego leśnego potoku.

 

fot. 3328 Lasy Murckowskie

 

 

fot. 3327 Lasy Murckowskie

 

 

fot. 3331 Lasy Murckowskie

 

fot. 3330 Lasy Murckowskie – źródła Kłodnicy

 

Lasy Murckowskie to idealne miejsce na spacery o każdej porze roku. Świetne miejsce na jazdę na rowerze. Znajduje się tu kilka tras rowerowych łączących katowickie dzielnice, a nawet miasta aglomeracji śląskiej.

 

fot. 3333 Lasy Murckowskie

 

Mieszkańcy Katowic lubiący aktywnie spędzać czas z pewnością znają te lasy jak własną kieszeń. Zachęcam do poznania tych terenów, bo jest tu naprawdę ładnie. W pobliżu źródeł Kłodnicy znajduje się zabytkowa kaplica św. Huberta. Udając się zaś na południe natrafimy na dwie pokopalniane hałdy, z których rozpościera się krajobraz na rozległe leśne tereny południowych Katowic i nie tylko.

Murcki to oczywiście miejsce skąd można rozpocząć trasę po okolicznych lasach. Niegdyś osada górnicza, dzisiaj to bardzo malownicza dzielnica Katowic. Miejsce, gdzie możemy zostawić samochód i przesiąść się na rower.

Zobacz na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.