Szyb Witczak

 

Szyb Witczak powstawał w latach 1961-65. Jego głębokość wynosiła 774 metry. Wysokość wieży szybowej, wybudowanej w roku 1965, to 35 metrów.

 

Szyb Witczak Bytom
fot. 4380. Szyb Witczak w Bytomiu

 

Szyb Witczak był peryferyjnym szybem KWK Centrum w Bytomiu. Kopalnia Centrum, do której należał, przestała wydobywać węgiel w 2015 roku. Witczak miał zostać zlikwidowany w 2021 roku, jednak władze Bytomia wyraziły zainteresowanie jego przejęciem. Ostatecznie zdecydowano na przejęcie tylko wieży wyciągowej i sąsiadujących z nią budynków. Na początku września 2022 roku, zostało zakończone zasypywanie rury szybowej Witczaka. Zlikwidowano również 56-metrowy szyb komunikacyjny wraz z wieżą szybową.

Wcześniej Witczak był szybem wydechowym, podsadzkowym, jednoprzedziałowym. Służył do transportu materiałów, prowadzenia wydobycia (po 2 małe wozy na każdym piętrze) oraz do prowadzenia jazdy ludzi na dolnym piętrze klatki. Piętro górne służyło tylko do transportu materiałów. Na terenie, oprócz wieży szybowej, znajduje się jeszcze: budynek maszyny wyciągowej, wentylatory głównego przewietrzania, zbiorniki wody podsadzkowej, budynek łaźni, kotłownia, most podsadzkowy, pomieszczenia warsztatowo – gospodarcze.*

Teren pilnowany jest przez ochronę i nie ma możliwości wejścia. 

Dodaj komentarz:
0
Dodaj komentarzx

 

Dalsza część po reklamie

 

Zobacz też:

* źródło informacji: srk

0 0 głosów
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze