Mikulczyce

Mikulczyce - Badania archeologiczne wskazują, że mogła w tym miejscu istnieć już jakaś osada w XII wieku. Pierwsza wzmianka w dokumentach o miejscowości z nazwą podobną do dzisiejszej, pochodzi z początku XIV wieku. W dokumencie z 1306 r. są to Naculchsicz, a w 1311 roku pojawia się nazwa Miculczicz. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od greckiego imienia Nikólaos. Po przejęciu 1526 roku Śląska przez Habsburgów, nazwa osady zmienia się na Mikultschütz.

czytaj więcej

Budynek byłego miejscowego ratusza.

ZDJĘCIA

Pole słoneczników

Archiwalne zdjęcia nieistniejącej gorzelni

Mikulczyckie łąki o poranku

Zachód słońca nad Mikulczycami latem 2005 r.

Kościół pw. św. Wawrzyńca

Stawy w Mikulczycach o wschodzie słońca

Mikulczyce ulica Sztygarów

Dalsza część po reklamie

Mikulczyce – czerwiec 2019

Kopalnia Mikulczyce

Zima - luty 2019

Kościół ewangelicko-augsburski w Mikulczycach

Dwór w Mikulczycach – kwiecień 2015

Mikulczyckie stawy – czerwiec 2005

Mikulczyce – maj 2011

Zobacz zdjęcia z różnych części Mikulczyc, zrobionych podczas spacerów po tej dzielnicy Zabrza

Dworzec w Mikulczycach

W Mikulczycach znajdują się pozostałości po dawnym dworcu kolejowym wzniesionym i oddanym do użytku w październiku 1928 roku. Nowa stacja kolejowa powstała po uruchomieniu nowego odcinka kolejowego do Tworoga. Powstał wtedy nowy, trzykondygnacyjny budynek, w którym znajdowały się pomieszczenia biurowe i mieszkania dla pracowników, oraz okazała hala dla pasażerów wraz z podziemnym przejściem na dwa zadaszone perony stacji.

Po II wojnie światowej stacja kolejowa w Mikulczycach została przejęta przez Polskie Koleje Państwowe. Nowy właściciel nie zmienił istniejących połączeń. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, infrastruktura kolejowa w Mikulczycach została rozbudowana. Dołożono dodatkowy tor na trasie do Brynku, a całość została zelektryfikowana.

Niestety od 1994 roku ruch kolejowy na linii kolejowej biegnącej przez Mikulczyce był stopniowo wyłączany. 25 września tego roku, zamknięto linię osobową Mikulczyce – Brynek, a 1 czerwca 1996 skasowano ruch pociągów osobowych na trasie Biskupice-Pyskowice linii Bytom - Wrocław. 30 maja 1999 przez Mikulczyce przestały również kursować pociągi towarowe. W 2001 roku rozebrano trakcję elektryczną, a w 2003 także tory. Przez jakiś czas pozostała jeszcze jedna linia będąca bocznicą dla Zakładu Mechanicznego „BUMAR – Mikulczyce”. Budynek stacji opustoszał, wejścia na halę dworca zamurowano, a przejście podziemne zasypano. Całkowicie rozkradziono wyposażenie peronów. Po jakimś czasie wyburzono część dworca obsługującą pasażerów. Pozostał tyko opuszczony budynek, w którym znajdowały się wcześniej mieszkania służbowe. Niestety obecnie znajduje się w bardzo złym stanie technicznym i powoli zamienia się w ruinę.

Ratusz w Mikulczycach

Można powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli tej dzielnicy Zabrza. Zabytkowy budynek wybudowany na początku XX wieku, zlokalizowany jest przy obecnej ul. Tarnopolskiej 80.

Zanim Mikulczyce stały się dzielnicą Zabrza, w budynku tym mieściła się siedziba władz dawnej gminy Mikulczyce / niem. Gemeinde Mikultschütz, a w latach 1935–1945 Gemeinde Klausberg należącej do niemieckich powiatów Tarnowitz a następnie Beuthen-Tarnowitz. Po zakończeniu II wojny światowej, do roku 1951 gmach był siedzibą gminy Mikulczyce w powiecie bytomskim. Następnie dawny ratusz przekształcono w porodówkę, obecnie w budynku znajduje się NZOZ.

Budynek zbudowany jest z cegły, na rzucie prostokąta, Bryła obiektu urozmaicona jest ryzalitem z loggią oraz wykuszem i szczytem o falistych spływach. Na mansardowym dachu znajduje się charakterystyczna ośmioboczna wieża zegarowa zwieńczona cebulastym hełmem. Drzwi wejściowe oraz okna otaczają ozdobne, kamienne obramowania.

Kościoły w Mikulczycach

W Mikulczycach znajdują się 3 kościoły - dwa katolickie i jeden ewangelicki.
Największy i najstarszy kościół parafialny św. Wawrzyńca, znajduje się przy ul. Tarnopolskiej. Budowę kościoła zakończono w 1894 roku, a jego konsekracja nastąpiła dwa lata później. Konsekracji dokonał biskup wrocławski, kardynał Georg Kopp w obecności m.in. fundatora świątyni, Guido Henckel von Donnersmarcka. W 1933 roku wybudowano drugi, kościół filialny pod wezwaniem św. Teresy. Jego konsekracji dokonał tego samego roku kardynał Adolf Bertram. Cztery lata później, w 1937 roku poświęcono także drewniany kościół ewangelicki.

Przez prawie 20 lat kościół św. Teresy był filią parafii św. Wawrzyńca. W 1947 roku powstała oddzielna parafia św. Teresy.

Sport

W okresie międzywojennym, w miejscu dawnego kamieniołomu wapienia, powstał Stadion w Mikulczycach. Przed II wojną światową służył piłkarzom klubu Sportfreunde 1920 Mikultschütz. W 1945 roku obiekt przejął Górnik Mikulczyce, a następnie Sparta Zabrze. W latach 1972–1977 klub ten występował w II lidze. Obecnie na stadionie grają także piłkarki drużyny KKS Zabrze oraz rezerwy Górnika Zabrze. Obiekt może pomieścić 13 000 widzów.

fot. 4612 Mikulczyce - widok z nieistniejącej już hałdy KWK Mikulczyce

informacje o historii Mikulczyc pochodzą ze strony wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *