Pałac w Piorunkowicach

Piorunkowice / Schweinsdorf / Pjerůnkowicy. Jest to niewielka wieś położona w województwie opolskim, przy drodze z Prudnika do Nysy. Znajduje się tu coś, co było kiedyś ładnym dworem lub pałacem, a co na dzień dzisiejszy można ująć, że jest w totalnej agonii.

 

Pałac w Piorunkowicach
fot. 3752 Pałac w Piorunkowicach

 

Pałac został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku z inicjatywy rodziny von Mettich. W 1820 roku został gruntownie przebudowany w stylu klasycystycznym. Ostatnia przebudowa miała miejsce w 1920 roku. Do 1945 roku należał do hrabiowskiej rodziny Wessel.

 

Pałac w Piorunkowicach
fot. 3755

 

Po zakończeniu II wojny światowej, Piorunkowice przeszły pod administrację polską. Pałac przekazano stadninie koni. Następnie znajdował się w nim przez jakiś czas zakład psychiatryczny. W latach 70. XX wieku przejęła go Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, która rozpoczęła w nim remont i nigdy go nie skończyła. Obecnie pałac jest własnością prywatną. Jest to kolejny przykład kupna zabytkowej budowli, dla zrealizowania jakiś tam celów za pieniądze, których się nie ma, i z różnych krajowych lub europejskich dofinansowań. A Pałac w Piorunkowicach popada w coraz to większą ruinę. Zobaczyć można go tylko z zewnątrz. Jego stan jest na tyle zły, że wejście do środka grozi wypadkiem lub groźnym urazem. W sumie nie ma w nim nic ciekawego. Rozkradziono go do granic możliwości. Wyniesiono wszystko co dało się wynieść. Zostały tylko ściany i przegnite, pozapadane stropy.

 

Pałac Piorunkowice
fot. 3754

 

Na przeciw pałacu czy dworu, jak jest też nazywany, znajduje się staw, który był niegdyś częścią parku krajobrazowego.

 

Pałac Piorunkowice
fot. 3753

 


Zobacz też:

0 0 głosów
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze