Budowa tego wąskotorowego odcinka łączącego miejscowości Třemešná i Osoblaha rozpoczęła się wiosną 1898 roku. Pierwszy pociąg przejechał trasę już 14 grudnia tego samego roku. Kolej wąskotorowa powstała dla cukrowni w miejscowości Osoblaha, która potrzebowała połączenia kolejowego do przewozu towarów. Władze cukrowni chciały początkowo połączyć ją z biegnącą niedaleko linią łączącą Prudnik z Głubczycami, ale nie wyraziły na to zgody władze austro-węgierskie ponieważ linia ta, choć oddalona tylko o 4 km, biegła na terenie Cesarstwa Niemieckiego.
Na linii zastosowano rozstaw torów o szerokości 760 mm aby lepiej dopasować ją do nierównego terenu oraz sporo obniżyć koszty budowy. Kolejka wąskotorowa Třemešná ve Slezsku – Osoblaha ma nieco ponad 20 km długości a na jej odcinku znajdują się aż 102 łuki. W Třemešnej łączy się z linią normalnotorową nr 292 Krnov – Gluchołazy.
W latach 1986-88 dokonano generalnego remontu całej linii. W 1997 zaniechano eksploatacji trasy na potrzeby transportu towarowego i odtąd prowadzone są na niej jedynie przewozy pasażerskie.
Istnieją plany mające na celu przedłużenie linii z Osoblahy do Racławic Śląskich. Wykorzystano by część zlikwidowanej linii normalnotorowej z Raciborza a linia wąskotorowa przedłużyła by się o 10 km.
Normalny ruch pociągow pasażerskich zapewnia państwowy przewoźnik České Dráhy (ČD) lokomotowami 705.9. W okresie letnim organizowane są pociągi turystyczne, które obsługiwane są lokomotywami parowymi przewoźnika Slezské Zemské Dráhy (SZD).
Dla wszystkich chętnych na podróż pociągiem są dostępne parkingi. Znajdują się one bezpośrednio na stacji kolejowej w Třemešnej oraz w Osoblaze. W przypadku braku miejsc, ktoś z obsługi na pewno wskaże miejsce, gdzie można zostawić swój samochód. Miejsca parkingowe są bezpłatne.
Nie ma problemu z przewozem zwierząt, pod warunkiem że będą zabezpieczone. Pociąg posiada specjalny wagon do przewozów rowerów czy dziecięcych wózków. Ciekawostką jest fakt, że wagon ten do 2008 roku stał na bocznicy w Stanicy, która obecnie jest końcową stacją rudzkiej wąskotorówki.
Lokomotywa U57.001 (1932 JŽ) wyprodukowana została w 1949 roku, jako jedna z sześciu lokomotyw tego typu dla kolei jugosłowiańskich. Parowóz jest produkcji czeskiej Skody. Wszystkie lokomotywy służyły głównie w transporcie towarowym i wykorzystywane były aż do 1971 roku. Po zakończeniu ery wąskotorowej lokomotywa z numerem 1932 została kupiona przez Club 760 z Austrii i przeniesiona do Knittelfeld. W 2008 roku została przewieziona do Krnova gdzie został ukończony jej remont. Obecnie jest dzierżawiona przez SZD.
Będąc w okolicy warto zobaczyć pałac Slezské Rudoltice, Pałac Bruntal, oraz stare miasto Krnov. Warto zobaczyć też Pałac Linhartovy znajdujący się przy samej granicy z Polską oraz odbudowany ratusz w Głubczycach.