Kolej wąskotorowa Třemešná ve Slezsku – Osoblaha

 

Budowa tego wąskotorowego odcinka łączącego miejscowości Třemešná i Osoblaha rozpoczęła się wiosną 1898 roku. Pierwszy pociąg przejechał trasę już 14 grudnia tego samego roku. Kolej wąskotorowa powstała dla cukrowni w miejscowości Osoblaha, która potrzebowała połączenia kolejowego do przewozu towarów. Władze cukrowni chciały początkowo połączyć ją z biegnącą niedaleko linią łączącą Prudnik z Głubczycami, ale nie wyraziły na to zgody władze austro-węgierskie ponieważ linia ta, choć oddalona tylko o 4 km, biegła na terenie Cesarstwa Niemieckiego.

Lokomotywownia w miejscowości Osoblaha

Na linii zastosowano rozstaw torów o szerokości 760 mm aby lepiej dopasować ją do nierównego terenu oraz sporo obniżyć koszty budowy. Kolejka wąskotorowa Třemešná ve Slezsku – Osoblaha ma nieco ponad 20 km długości a na jej odcinku znajdują się aż 102 łuki. W Třemešnej łączy się z linią normalnotorową nr 292 Krnov – Gluchołazy.

Lokomotywa spalinowa - seria 705.9 (T47.0)

W latach 1986-88 dokonano generalnego remontu całej linii. W 1997 zaniechano eksploatacji trasy na potrzeby transportu towarowego i odtąd prowadzone są na niej jedynie przewozy pasażerskie.

Istnieją plany mające na celu przedłużenie linii z Osoblahy do Racławic Śląskich. Wykorzystano by część zlikwidowanej linii normalnotorowej z Raciborza a linia wąskotorowa przedłużyła by się o 10 km.

Normalny ruch pociągow pasażerskich zapewnia państwowy przewoźnik České Dráhy (ČD) lokomotowami 705.9. W okresie letnim organizowane są pociągi turystyczne, które obsługiwane są lokomotywami parowymi przewoźnika Slezské Zemské Dráhy (SZD).

Wagony serii Balm/u

Dla wszystkich chętnych na podróż pociągiem są dostępne parkingi. Znajdują się one bezpośrednio na stacji kolejowej w Třemešnej oraz w Osoblaze. W przypadku braku miejsc, ktoś z obsługi na pewno wskaże miejsce, gdzie można zostawić swój samochód. Miejsca parkingowe są bezpłatne.

Nie ma problemu z przewozem zwierząt, pod warunkiem że będą zabezpieczone. Pociąg posiada specjalny wagon do przewozów rowerów czy dziecięcych wózków. Ciekawostką jest fakt, że wagon ten do 2008 roku stał na bocznicy w Stanicy, która obecnie jest końcową stacją rudzkiej wąskotorówki.

2218

Lokomotywa U57.001 (1932 JŽ) wyprodukowana została w 1949 roku, jako jedna z sześciu lokomotyw tego typu dla kolei jugosłowiańskich. Parowóz jest produkcji czeskiej Skody. Wszystkie lokomotywy służyły głównie w transporcie towarowym i wykorzystywane były aż do 1971 roku.  Po zakończeniu ery wąskotorowej lokomotywa z numerem 1932 została kupiona przez Club 760 z Austrii i przeniesiona do Knittelfeld. W 2008 roku została przewieziona do Krnova gdzie został ukończony jej remont. Obecnie jest dzierżawiona przez SZD.

Będąc w okolicy warto zobaczyć pałac Slezské RudolticePałac Bruntal, oraz stare miasto Krnov. Warto zobaczyć też Pałac Linhartovy znajdujący się przy samej granicy z Polską oraz odbudowany ratusz w Głubczycach.

2215